Jedným zo spôsobov ako maximalizovať potenciál obytného priestoru je zjednotiť ho dlažbou. Podľa dizajnérov rovnaká dlažba v interiéri a exteriéri opticky búra hranice v priestore. Esteticky pôsobí tak, že evokuje pocity plynulosti a súdržnosti. Priestor pôsobí nielen zjednotene, ale je tiež funkčný a praktický.
Pre výber správnej podlahy do interiéru a exteriéru vám prinášame návod. Zvážiť treba dve kritéria – estetické a praktické. Dlažba je ideálnym riešením do priestorov, ktoré sú náchylné na opotrebenie a kde sa vyžaduje odolnosť voči silnej prevádzke. Prostredie kuchyne je najčastejším miestom, kde sa na podlahách vyskytujú rozliate tekutiny, mastnota a pohyb. Práve tu sa najlepšie hodí ľahko čistiteľná dlažba, ktorá má minimálne nároky na údržbu, je praktická a odolná.
V našich novostavbách je priestor kuchyne obvykle prepojený s priestorom obývacej izby a tvorí spoločenskú miestnosť, kde sa stretáva celá rodina. Do obývačky, ktorá by mala byť v prvom rade pohodlná a štýlová, zvážte dlažbu v teplejšom odtieni a s prívetivejšou štruktúrou. Obklady v dekore dreva či kameňa sú vzhľadovo najpríjemnejšie, pretože nás prepájajú s prírodou a pôsobia uvoľňujúco.
Ak chceme dosiahnuť optické prepojenie obývačky s terasou a zväčšiť potenciál priestoru smerom von – do exteriéru, porozmýšľať treba nad niekoľkými kľúčovými faktormi. Mali by sme zvážiť trvanlivosť a odolnosť dlažby voči poveternostným podmienkam, opotrebeniu, vsiakavosti a mrazuvzdornosti.
Pri nákupe dlažby je potrebné overiť si, či dlažba spĺňa kritériá kvality. Obklady a dlažby, ktoré sa zhodujú s európskou normou EN, spĺňajú požiadavky na kvalitu pórovitých a kameninových obkladov. Okrem vyššie spomenutých nárokov k nim patrí aj rovnosť povrchov, pevnosť v tlaku a ohybe a tolerancia rozmerov.
Podstatnou je odpoveď na požiadavku zaťaženia priestoru, v ktorom bude dlažba položená. Na terasy, kuchyne a chodby voľte dlažbu s vysokou nosnosťou a odolnosťou. Do ostatných miestností s nižším pohybom (spálňa, kúpeľňa) postačia aj dlažby zaradené v nižšej triede odolnosti. Dlažby na terasy a do vstupných priestorov (pred vstupnými dverami) by mali spĺňať IV. triedu, pretože sú vysoko zaťažené (počasie, pohyb).
Prioritou pri výbere dlažby by mala byť protišmykovosť. Najmä v kúpeľni, kde je vlhkosť a v kuchyni, kde hrozia vyliaté tekutiny, je potrebné vybrať dlažbu s vyššou triedou prostišmykovosti. Minimalizuje sa tým riziko vzniku nehôd a poranení. K zabezpečeniu väčšej stability pod nohami tiež prispievajú matné alebo texturované povrchy dlaždíc.
Možno sa pýtate a čo je to PEI? PEI je skratka pre označenie triedy oteru. Číslo PEI udáva odolnosť glazúry, pričom najnižšie číslo PEI znamená najnižšiu odolnosť obkladu alebo dlažby odporúčanú napríklad pre stenové obklady. Na terasy, kde bude povrch často mokrý a klzký odporúčame dlažby v triede PEI 4. Do spálne, kuchyne a obývacej miestnosti postačí dlažba so strednou oteruvzdornosťou v triede PEI 3. Do kúpeľní, komôr a iných málo namáhaných priestorov zvoľte dlažbu s nízkou odolnosťou (PEI 2).
K výhodám použitia rovnakej dlažby v interiéri a exteriéri patrí plynulý prechod medzi vnútornými a vonkajšími priestormi a vytvorenie pocitu celistvosti. Bez nutnosti ďalšieho uvažovania, aký materiál, vzor a farbu použiť na terasu a starostí s výberom či nakupovaním ďalšieho materiálu, rovnaká dlažba zjednodušuje proces navrhovania celkovej estetiky a v neposlednom rade zjednodušuje aj údržbu, pretože možno použiť rovnaké postupy čistenia.