Jeseň života. Každý si ju praje prežiť čo najpokojnejšie. Postarší ale duchom mladý manželský pár sa však rozhodol pre veľkú životnú zmenu, ktorá im priniesla nielen pokojnejšie bývanie, ale aj novú náplň života.
Pani Janka a pán Vladko dlhšie túžili po novom bývaní. Rozhodli sa konať a zvažovali riešenia, ktoré sa im v okolí ponúkali.
Práve v tom čase uskutočňovala svoj projekt stavebná firma Domčeky.eu. V príjemnom prostredí vidieka neďaleko mesta Martin realizovala výstavbu moderných rodinných domov v energetickej triede A0 v luxusnom uzavretom areáli. Novovybudovaná bezbariérová infraštruktúra, vysoký stupeň bezpečnosti zóny i krásne výhľady na pohoria Malej Fatry manželom imponovali.
Architektúra domu
Okrem krásneho prostredia zaujal manželov predovšetkým samotný dom. Malá vilka v modernom dizajne s plochou strechou zaklopkala na estetické cítenie pani Janky. Jednoduchá malá vila zapadla do modernej výstavby, pôsobila sviežo a štýlovo. Architektúra modernej stavby podliehala súdobým trendom s čistými a strohými líniami, ktoré spolu s minimalistickou fasádou garantovali nadčasovosť dizajnu stavby. Oslovili však aj iné benefity a predovšetkým to, že rodinný dom v sebe spájal maximálnu funkčnosť priestrannosť a moderné technológie za rozumnú cenu.
Udržateľné riešenie
Novostavba vyhovuje požiadavkám štandardu budov A0. „Keďže ide o stavbu s takmer nulovou spotrebou energie, predpokladom minimalizovania spotreby energie na vykurovanie je kombinácia stavebných riešení a konštrukcií s nadštandardnými tepelno-technickými vlastnosťami,“ tvrdí Maroš Lacko, projektový manažér firmy.
Čo za ňou stojí?
Jedným z aspektov, ktoré minimalizujú tepelné straty sú termoizolačné vlastnosti konštrukcií, ktoré tvoria obálku budovy. Murovaná stavba z pálenej tehly je opatrená zatepľovacím kontaktným systémom EPS. „Takýto sendvičový systém sa nám osvedčil nielen z pohľadu tepelnoizolačných vlastností konštrukcie, ale aj z pohľadu vnútornej mikroklímy v dome“ dodáva Maroš Lacko. Plochú strechu tvorí mohutná betónová stropná platňa so zateplením a hydroizolačnými vrstvami. Táto strešná konštrukcia chráni stavbu pred prehrievaním v letnom období a zabezpečuje optimálnu akumuláciu tepla počas celého roka. Čerešničkou na torte sa môže stať zelená strecha.
Ďalšími aspektami, ktoré v maximálnej miere využívajú tepelné zisky sú vhodná orientácia stavby na juhozápadnú stranu a kvalitné okná s termoizolačným trojsklom. Vďaka nim sa zvyšuje priepustnosť slnečného žiarenia a tepelnej energie v zime do domu, čím sa znižuje spotreba energie na vykurovanie.
Ako znížiť emisie
Ohľaduplnosť k životnému prostrediu, vysvetľuje Maroš Lacko, je kľúčom k záchrane tejto planéty pre naše deti. Vo firme domceky.eu ju máme v DNA. „Pri budovaní novej stavby sa vždy zamýšľame nad tým, koľko emisií pri prevádzke domu môžeme ušetriť. Keďže si uvedomujeme našu zodpovednosť voči životnému prostrediu, pri každom projekte hľadáme vhodné ekologické riešenia a využívame obnoviteľné zdroje energie. Pre vykurovanie projektu pri Martine sme zvolili teplovodné podlahové vykurovanie s tepelným čerpadlom. Je správnou voľbou pri inštalácií v našich novostavbách, pokiaľ ide o spojenie úspory nákladov na vykurovanie a ekologickej výroby tepla a teplej vody. Našim zákazníkom sa osvedčili ako efektívne moderné tepelné systémy, pričom ani starším manželom nepriniesli žiadne problémy v ovládaní alebo nastavení systému. Celý systém je jednoduchý a intuitívny.“
Hospodárnosť domu zvýšil aj správny spôsob vetrania – rekuperácia. „Na automatické vetranie domu aj v čase, keď nie je obývaný, sme zvolili lokálnu rekuperačnú jednotku dislokovanú v obývacej miestnosti, ktorá zaistila výmenu vzduchu a minimalizovanie tepelných strát pri vetraní,“ dodáva projektový manažér.
Ekonomika nákladov
Podľa dnes už zabývaných manželov, stojí za extrémne nízkymi nákladmi predovšetkým podlahové vykurovanie, nútené vetranie s rekuperáciou a sekundárne krbové teleso. Oceňujú vhodnú orientáciu domu na juhozápad a vhodný tvar bungalovu. Nielen jeho kompaktnosť, ale aj absencia výstupkov a zložitých tvarov, či detailov sú cestou k rozumnej finálnej cene stavby a k nižším výdavkom za energie pre všetkých.
Interiér dýchajúci nostalgiou
Nie je to tak dávno, čo sme predávali túto novostavbu a už sedíme v interiéri pokoja, prirodzenosti, sofistikovanosti a elegancie. Manželia sú síce milovníci moderných technických riešení, ale ak ide o interiérový dizjan, inklinujú skôr k pokojnému až rustikálnemu štýlu. Podľa slov pani Janky, „tento štýl nikdy nevyjde z módy, pretože v nás prebúdza pocity návratu do minulosti, ku koreňom našich predkov.“ Pocity nostalgie nás prepadajú už pri vstupe do domu, kde si ako prvé všimneme kameň, drevo a kov. Pani domáca dokonale zladila dvere v dekore betón a bledé podlahy, rustikálny nábytok s kovovými lustrami a svietnikmi. Mäkkosť a útulnosť dotvorila kvalitnými kožušinami, vankúšmi na masívnych pohovkách a prírodninami vo vázičkách tvrdiac, že ku konečnému dojmu chýbajú už len mušelínové závesy.
Štýlovým parťákom v dome je moderná a trochu retro kuchyňa. Sivé dvierka sú nadčasové, hodia sa ku všetkému a nezunujú sa ani po pár rokoch. „V prípade obkladu sme sa pohrali s farbou škárovačky. Pekne vyznela, keď sme ju zvolili v odtieni, ktorý sa už v priestore nachádza. Čierna na úchytkách a v podobe doplnkov veľmi pekne vyakcentovala priestor a prepojila ho so súčasným trendom“ podčiarkuje interiérová dizajnérka firmy domceky.eu Lenka Dižová.